Bílá barva patří mezi barvy základní. Spolu s černou patří mezi ty, které lze kombinovat téměř s každou barvou. Proč téměř? V některých případech byste našli o něco vhodnější barvu, která bude lépe kontrastovat se zvoleným odstínem, ale pokud si nejste jisti, bílou barvou ve většině případů nic nezkazíte. Možná si teď říkáte, že bílá barva je nudná, obyčejná a bez nápadu. Za chvíli nejspíš zjistíte, že tomu tak není. Bílá barva v sobě skrývá mnoho potencionálu, je nadčasová, velmi vkusná a variabilní.
Zdroj: Unsplash
Není bílá jako bílá
Možná se teď sami sebe ptáte, co je to za nesmysl. Bílá barva je prostě bílá. Nicméně lidé, kteří pracují s barvami, by s vámi nesouhlasili. Stejně jako ostatní barvy i bílá barva může mít nespočet tónů. Nejsou u ní ale tak snadno rozpoznatelné jednotlivé odstíny. Představte si např. čerstvě napadaný sníh. Má zářivou studenou barvu. Oproti tomu takové sloní kly jistě nebudou sněhově zářit. I proto se tomuto lehce nažloutlému teplému odstínu říká slonová kost. Zkoušeli jste někdy přemalovat skvrny na bílé zdi bílou barvou? Pokud ano, zjistili jste, že to nebyl nejlepší nápad. Přemalované skvrny budou zářit. Tohle je jen pár příkladů, které vám pomohou uvědomit si rozmanitost barev a barevných tónů. Naše oko opravdu dokáže zázraky. Když se ale vrátíme k našemu interiéru, jak tedy vybrat správný odstín pro váš domov?
Jakou bílou barvu na zeď?
Nechcete si příliš lámat hlavu s výběrem barvy? Není nic jednoduššího než koupit v prodejně základní bílou barvu a s ní pokoj vymalovat. Jestliže jste ale puntičkář a opravdu vám záleží na tom, jaký dojem ve vás místnost zanechá, zkuste si s bílou barvou trochu pohrát. V některých prodejnách prodávající barvy vám nabídnou vzorníky barev s obrovským množstvím možností. Prodejci, kteří jdou ještě dál, vám dokonce předvedou odstíny bílé barvy, které se hodí ke konkrétním barvám jako červená, modrá atd. Velmi často jsou schopni vám je na místě namíchat přesně podle vámi zvoleného vzorku. A pokud už jste si barvu vybrali, zkuste si spočítat na naší kalkulačce ceny malování, na kolik by vás výmalba pokoje přišla.
Jak namíchat vytoužený odstín bílé barvy
Máte-li konkrétní představu o barvě, kterou chcete použít ve vašem interiéru, bude pro vás lepší nechat si barvu přímo namíchat. Není to ale jediná možnost. Barvu na zeď si můžete namíchat i sami doma. Budete potřebovat základní bílou barvu. Nyní bude záležet, jestli chcete spíš teplejší odstín nebo chladnější. Teplý odstín můžete namíchat za pomocí žluté nebo oranžové barvy. Chladnějšího odstínu docílíte velmi malým množstvím černé nebo tmavě modré barvy.
Jak míchat "bílé kafe" barvu na zeď?
Velmi oblíbený v interiérech je odstín bílé kávy, někdy zvaný odstín cappuccino. Jedná se o velmi jemnou krémovou barvu, která se dobře kombinuje k různým odstínům nábytku a vnitřního vybavení. Namíchat ji můžete tak, že do bílé barvy přilijete ve velmi malém množství hnědou barvu. Pro teplejší odstín můžete přidat i trochu žluté barvy, pro chladnější naopak velmi malé množství černé barvy. Pozor ale, abyste nenamíchali barvu šedou.
Jak oživit bílý interiér domu?
Bílá barva je podle feng shui spojena s elementem kovu a je symbolem čistoty a nevinnosti. Pokud to ale s bílou barvou přeženeme, může působit neosobně a neútulně. Oživit bílý pokoj můžete několika způsoby. Máte-li bíle vymalované zdi, pořiďte si nábytek a dekorace s dekorem dřeva. Dřevo vás pocitově zahřeje, do čistého prostoru přinese trochu přírody. Dobrou službu udělají také květiny. Filodendron, tchýnin jazyk, dracéna – to je jen pár druhů pokojových rostlin, které se dobře udržují a vydrží dlouho zelené. Také kvetoucí rostliny dodají pokojí útulnost. Oblíbené a snadno udržované jsou orchideje nebo kolopejky.
Zdroj: Pexels
Závěr
Nebojte se bílé barvy. Je to barva, která bude vždy v kurzu. Během zařizování bytu vás může překvapit její variabilita a množství odstínů. A pokud máte pocit, že se v bílém pokoji cítíte neútulně, doplňte ho nábytkem, květinami popřípadě fotografiemi. Váš domov je na světě.