Tmavě zelená barva na zeď je výrazná a elegantní volba, která dodá interiéru hloubku a sofistikovanost. Jak tuto barvu správně zakomponovat do vašeho domova a s jakými odstíny ji kombinovat? Přečtěte si naše tipy a inspirace, jak využít tmavě zelenou pro vytvoření stylového a příjemného prostředí.
Zdroj: Pexels
Zelená všude kolem
Zelenou běžně nacházíme všude kolem nás, není tedy překvapením, že jedna z prvních asociací, které v nás tato barva vyvolává, je spojena s přírodou. Asociujeme si ji s čerstvostí a energií, ale také s klidem, bezpečím či harmonií. Zelená barva má rozvíjet naši kreativní duši, vyvolávat dobrou náladu a podporovat koncentraci. Samozřejmě vždy záleží na jejím odstínu. Světlá obsahující tóny žluté působí více mladistvě, naopak tmavě zelené odstíny vyvolávají rozvahu a naznačují luxus.
Zelená barva měla svůj specifický význam již ve starověkých společnostech. Byla s ní spojována řecká bohyně lásky a krásy Afrodita. Aztékové i Egypťané zase pokládali zelený kámen, respektive zeleného kamenného skarabea na srdce svých mrtvých vládců.
Užitečnou vlastností zelené barvy je, že nepohlcuje, avšak ani neodráží, světelné paprsky. To znamená, že by neměla prostor opticky zvětšovat, ale ani příliš zmenšovat. Výjimkou je užití výrazně tmavých tónů zelené, které mohou, jako každá tmavá a sytá barva místnost opticky zmenšit, a proto je vhodné užití i této barvy předem důkladně promyslet.
Zelená se hodí kamkoliv, je třeba si ale správně vybrat
Zelená barva se hodí téměř všude, vždy ale záleží na výběru správného odstínu. V případě tmavě zelené je vhodné dát si pozor na velikost a prosvětlení prostoru, do kterého ji chceme zasadit. Pro odstíny obzvláště výrazně tmavě zelené bychom vždy měli vybírat spíše větší a světlejší místnosti, ideálně obrácené na jih, aby v nich byl zajištěn dostatek světla po většinu dne.
Jaké tóny vybrat a kam? Právě hluboké tmavé odstíny vyvolávají pocit elegance či luxusu. Hodí se do obývacího pokoje, případně jídelny, anebo prostornější haly. V pracovně může zelená podpořit soustředění, v kuchyni či koupelně naopak navodit pocit čistoty. Zejména v menších místnostech je však důležité se s barvou mírnit a dát si pozor na její nadužívání tak, aby nevyvolávala zbytečně rušivý dojem.
Zvolíte-li si zelenou do obývacího pokoje, můžete experimentovat i s opravdu tmavými a sytými tóny smaragdové, které prostoru dodají zaručenou eleganci. Obdobně tmavou zkuste i na stěnu koupelny. Tam je však třeba barvu vyvážit a kombinovat s velmi světlým protějškem, ideálně s bílou. Koupelnu můžete ozvláštnit i stěrkou místo obkladů.
Naopak v případě ložnice či kuchyně je vhodnější volit jemnější, byť stále tmavou, olivově zelenou, popřípadě jednotlivými drobnějšími zelenými prvky prostor jen dotvořit.
Zdroj: Pexels
Správná kombinace barev je základ
Nikdy nešlápnete vedle, když libovolné tmavě zelené odstíny zkombinujete s neutrálními barvami. Nabízí se zejména ty světlé: bílá, světle šedá či béžová. S dávkou o trochu větší opatrnosti můžete zelenou doplnit i černou, popřípadě hnědou.
Budete-li chtít být odvážnější, šáhněte po modré, hořčicově žluté, starorůžové nebo červené. Oblíbená je také kombinace s metalickými barvami – zlatou nebo měděnou.
Jakými materiály zelený prostor dotvořit? Ideální jsou přírodní – dřevo či ratan. K tmavě zeleným stěnám se hodí i nábytek z tmavšího dřeva. V případě látek použijte jednoduché přírodní materiály bavlnu či len. Experimentovat můžete ale také se sametem. Chcete-li dosáhnout pocitu většího luxusu, můžete zelenou stěnu doplnit mramorem.
Zajímáte se o to, jak barvy ve vašem domově vhodně sladit? Více nápadů naleznete v článku Kombinace barev v interiéru: Jak vybrat dokonalé odstíny pro váš domov.
Od smaragdové po lahvově zelenou
Nenechte se zmást, ani tmavě zelená není jedna jediná. I mezi tmavšími odstíny můžeme rozlišovat jednotlivé tóny, z nichž každý vyvolává specifický dojem a náladu. Nejběžněji se můžeme setkat se smaragdově zelenou, olivovou a lahvovou.
Smaragdově zelená vyvolává dojem luxusu a elegance, obzvláště je-li kombinovaná s metalickými prvky. Experimentovat můžete také s modrou či oranžovou. Krásně dotvoří obývací prostory či prostornější jídelnu.
Olivově zelená je jemnější a v kombinaci s bílou či jemně šedou nebo hnědou navozuje dojem rustikálnosti. Využít jí můžeme například v koupelně nebo v kuchyni, kde ji lze doplnit také mramorem, nebo prvky z černého kovu.
Nejtmavší je lahvově zelená, kterou můžete využít jako alternativu barvy černé. Je ovšem důležité, aby vybraná místnost byla dostatečně osvětlená. Kombinovat tuto barvu lze nejlépe s bílou, béžovou nebo světle šedou, ale také žlutou, zlatou nebo dokonce safírovou.
Pokud chcete mít doma také kousek přírody a elegance v jednom, není nic jednoduššího, než si spočítat cenu výmalby v naší kalkulačce malování a využít nabízených služeb malířských profesionálů od Adama.